10 wskazówek projektowania wnętrz

07-09-2021


wiele osób może uważać że zna się na projektowaniu wnętrz, jednak jest to bardzo złożona i wymagająca dziedzina, która wymaga wielu doświadczeń. W dzisiejszym wpisie przekażemy wam wskazówki, którymi kierują fachowi projektanci wnętrz.


1. Poznaj materię na której będziesz pracować.
-kolory zastanów się nad nimi konkretnie to od nich zależy zależy jaki nastrój będzie wywoływało twoje wnętrze.
-formy przeanalizuj kształty poszczególnych obiektów. Ustal czy coś jest bardziej prostopadłościanem, kwadratem, kulą a może okręgiem.
-linie- kierunki granice obiektów. Obserwuj czy wykorzystane elementy tworzą linie proste, krzywe, czy biegną w jedną stronę.
-masa- zwracaj uwagę na to ile przestrzeni zajmuję dany obiekt. Będzie on lekki czy ciężki?
-tekstury

 

KOMODA METROPOL

 

2. Zapoznaj się z obowiązującymi oraz popularnymi trendami

Stylów w projektowaniu jest mnóstwo, na pewno o wielu również słyszałeś. Sprawdź które Ci się podobają a które nie, postaw na te które najbardziej Ci odpowiadają. Postaraj się zrozumieć jakie cechy, oraz jakie elementy budują charakter danej aranżacji.

 


Styl loftowy

W naszym wcześniejszym wpisie pod tytułem „Salon w stylu indriustralnym” znajdziecie więcej szczegółów dotyczących tego stylu.

     

                                                           


Styl glamour

Do tego stylu również znajdziecie więcej inspiracji w naszym poprzednim wpisie „Salon w stylu glamour”

 

      

 

 

Styl nowoczesny

Na temat tego stylu również więcej będziecie mogli więcej przeczytać w naszym wpisie „Salon w stylu nowoczesnym”

    

  

                                                 

                                                                                                   

3. Znajdź punkt centralny w każdym pomieszczeniu
Większość projektantów wnętrz uważa że każde wnętrze powinno posiadać swój punkt centralny, czyli coś co szczególnie będzie przyciągało nasz wzrok. Do takie celu można wykorzystać jakieś dzieło sztuki lub charakterystyczną piękną kanapę. Pamiętaj że punkt centralny powinien być tylko jeden. Gdy w pomieszczeniu pojawi się więcej takich punktów stworzysz przytłaczające wrażenie.


4. Zachowaj balans w każdym pomieszczeniu
Aby zachować odpowiednią równowagę we wnętrzu rozłóż wizualną wagę mebli oraz akcesoriów. weź pod uwagę:
skalę - małe i duże przedmioty
teksturę -miękkie i twarde przedmioty
pozycję wobec odbiorcy- rzeczy poniżej lini wzroku, rzeczy na lini wzroku oraz po wyżej niej.


5. Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu- Nawet najlepszej aranżacji możesz odebrać urok poprzez nieodpowiednie oświetlenie. Dlatego zadbaj o nie! Pamiętaj że kompletny projekt uwzględni światło naturalne, sufitowe podłogowe oraz akcentujące. Jedno źródło światła to zdecydowanie za mało.

                                               

6. Wykorzystuj elementy akcentujące To detal czyni twoje pomieszczenie bardziej spersonalizowanym i wizualnie interesującym.

 


7. Daj meblom odrobinę przestrzeni-wiele osób ma zwyczaj ustawiania mebli tuż pod sama ścianą, myślą że w ten sposób zyskają więcej miejsca w pomieszczeniu, Jednak w rezultacie wygląda to nieco inaczej.

SOFA TOFANE


8. Dom nie jest salonem wystawowym- Podczas szukania inspiracji, przejrzałeś setki zdjęć w internecie? To dobry sposób na poszukiwanie inspiracji, pamiętaj tylko, że większość z nich raczej pokazuję zasady projektowania, niż samą przestrzeń do zamieszkania. Dobry projekt przede wszystkim będzie funkcjonalny i wygodny.

 

NAROŻNIK ROMANO


9. Odkryj historię wnętrza, które będziesz urządzać Istotnym źródłem inspiracji dla każdego projektu są cechy architektury pomieszczenia i budynku w którym się ono znajduje. Dowiedz się z czego wykonane zostały ścianę oraz podłogi. Przede wszystkim musisz wiedzieć które ściany są nośne a które działowe.

 

SOFA ALFRED


10. Analizuj wydatki- doświadczeni projektanci zalecają aby zacząć od zakupu kanapy. Jest to mebel najcięższy wizualnie, który przyciąga najwięcej uwagi. Z tego względu warto w nią zainwestować aby mieć pewność, że twoje wnętrze na pewno będzie wyglądało oszałamiająco.

 

NAROŻNIK DOVER