Narożnik, bądź sofa na środku salonu - inspiracje na układ miejsca wypoczynkowego w pokoju dziennym

26-10-2022

Sofa i narożnik to największe, a zarazem najważniejsze elementy wyposażenia salonu. Ich układ, kształt i design wyznacza strefę wypoczynku, dlatego tak istotne jest właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów. Aby wnętrze pozostało funkcjonalne i atrakcyjnie wizualnie należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które pomogą Ci w aranżacji Twojego salonu. 

Sofa i narożnik w roli głównej – czyli centralne ustawienie strefy wypoczynku

Meble wypoczynkowe ustawione wzdłuż ściany, to bardzo popularny zabieg w aranżacji wnętrz. Coraz częściej, szczególnie w nowoczesnych, przestronnych salonach, układ ten jest zastępowany na rzecz centralnego ustawienia mebli. Zabieg ten pozwala uniknąć wrażenia złego zagospodarowania przestrzeni i przypadkowego doboru mebli.

Narożnik Irys

W pokoju dziennym o dużych metrażach, w celu uniknięcia niezagospodarowanych, wolnych przestrzeni, warto rozważyć odważniejsze rozwiązania i “odklejenie” mebli od ściany. Kanapa lub narożnik na środku pokoju wykorzysta dostępną powierzchnię, w pełni wykorzystując potencjał pomieszczenia tworząc spójną, przemyślaną kompozycję. Aby uniknąć podstawowych błędów i idealnie zaaranżować przestrzeń wypoczynkową w swoim salonie zwróć uwagę na:

Kształt i wielkość pomieszczenia

Choć wydaje się to oczywiste, metraż i kształt salonu jest kluczowy do określenia, czy sofa na środku salonu faktycznie będzie się prezentować dobrze. W niewielkim, wąskim pomieszczeniu, umieszczona centralnie sofa nie tylko utrudni funkcjonowanie i swobodne przemieszczanie się domownikom i gościom, ale i optycznie jeszcze bardziej zmniejszy pomieszczenie.

Warto zaznaczyć, że zaplanowanie położenia centralnie ustawionego mebla powinno podążać za zasadą: pozostaw co najmniej 1,2 m wolnej przestrzeni po każdej stronie mebla. Zagwarantuje to swobodny dostęp do kanapy i nie sprawi wrażenia stłoczenia ze sobą pozostałych elementów wyposażenia salonu. 

Narożnik na środku salonu idealnie sprawdzi się w pokoju o kwadratowym lub prostokątnym kształcie. Pamiętajmy jednak, że pomieszczenie musi dysponować metrażem, które pozwoli na swobodne zastosowanie takiego zabiegu wnętrzarskiego. Aby zyskać możliwość jeszcze większą dowolność odnośnie ustawienia mebli, rozważ zakup narożników modułowych, których ustawienie możesz zmieniać codziennie. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty Arpio Meble.

Położenie i zasięg drzwi

Ta kwestia, choć wydaje się logiczna, często jest pomijana w trakcie aranżacji pokoju dziennego. Właściwe ustawienie mebla wypoczynkowego nie powinno kolidować z rozmieszczeniem drzwi i przejść, które nie dość, że przyczynią się do zniszczenia mebla, to jeszcze utrudnią przemieszczanie się między pokojami. 

Rozmieszczenie pozostałych elementów meblowych w salonie

Jest to szczególnie istotny podpunkt, jeśli decydujesz się na modele mebli z funkcją rozkładania. Wówczas musisz pamiętać, by odległość od stolika nocnego, regału czy telewizora, do którego zostanie zwrócona sofa, była wystarczająca. Tutaj ponownie warto przypomnieć zasadę o zachowaniu 1,2 m wolnej przestrzeni – salon ma być funkcjonalnym, przestronnym pomieszczeniem, w którym swobodnie będą czuć się zarówno domownicy, jak i goście.

Rozmieszczenie i zasięg oświetlenia

Tutaj dosłownie każdy szczegół ma znaczenie, dlatego umieszczenie kanapy lub narożnika względem rozmieszczenia lamp i okien jest równie istotne. Warto zadbać o to, aby źródła światła zostały rozmieszczone w sposób umożliwiający swobodny wypoczynek na kanapie. Ustawienie ich nad meblem bądź posiłkowanie się lampą stojącą, pozwoli na wieczorną lekturę, zabawę i stworzenie odpowiedniego klimatu. Jeśli nie jesteś pewien, czy preferowana aranżacja faktycznie będzie współgrać z Twoim wnętrzem, skontaktuj sie z naszym konsultantem

Narożnik modułowy Basic

Wypoczynek na środku salonu – atrakcyjny sposób na wydzielenie stref użytkowych

Obecnie coraz popularniejsze są aranżacje z otwartym planem. Pozwalają one nie tylko na zaoszczędzenie miejsca, ale są również wyznacznikiem swobody w mieszkaniu. Zwykle w jednym pomieszczeniu mamy wówczas kuchnię, jadalnię, salon i miejsce pracy. Zawarte w różnych kombinacjach są naturalnie oddzielone od siebie różnorodnymi rozwiązaniami meblowymi. Taki zabieg sprawia wrażenie uporządkowanej i spójnie zagospodarowanej przestrzeni. Jaka sofa i narożnik idealnie sprawdzi się w tej roli?

Kanapa, sofa wolnostojąca czy narożnik? Atrakcyjne rozwiązania na wydzielenie przestrzeni

Kanapa bądź narożnik ustawiony na środku pomieszczenia łączącego dwie lub trzy funkcje, to świetny sposób na subtelne wydzielenie stref. Planując zakup w szczególności należy zwrócić uwagę na całościowe wykończenie mebla i czy jest to mebel wolnostojący, a jego tył równie estetyczny. Niezwykle istotne jest również uwzględnienie oparcia, które nie zostanie wsparte ścianą – musi więc być sztywne i dobrze zmontowane. 

Sofa czy kanapa? Na co zwrócić uwagę?

Warto zdecydować się na lekką, smukłą sofę bądź kanapę, która idealnie wkomponuje się w wystrój wnętrza i nie będzie stanowić jej głównego punktu. Unikniesz wówczas wrażenia nieumiejętnego oddzielenia danych przestrzeni poprzez masywne bryły. Postaw na modele, które subtelnie podkreślą daną strefę tak, by w ostateczności stanowiły spójną całość. Zrezygnuj więc z rozkładanych sof z wysokim zagłówkiem i podłokietnikami, które dodatkowo ograniczą przestrzeń użytkową. W zamian rozważ zakup ozdobnych kanap na podwyższonych nóżkach, by pokój sprawiał wrażenie przestronnego i otwartego. 

Jaki narożnik będzie odpowiedni?

Narożnik wydzielający daną przestrzeń w pomieszczeniu to bardzo atrakcyjne i nowoczesne rozwiązanie. Jednak w przeciwieństwie do sofy lub kanapy, wymaga większej dyspozycyjności przestrzennej. I choć istnieje wiele modeli tego rodzaju wypoczynku, warto dokładnie zweryfikować, czy narożnik faktycznie będzie najlepszym rozwiązaniem. Tutaj z pomocą przyjdą narożniki modułowe, które umożliwiają dowolność względem ustawienia i ilości segmentów użytkowych.

W Arpio Meble przygotowaliśmy dla Ciebie najciekawsze propozycje znanych producentów, których projekty są znane na całym świecie. Postaw na odważne rozwiązania i baw się możliwościami kolorystycznymi, które ożywią Twój salon. Gwarantujemy – w naszym sklepie meblowym znajdziesz to, czego szukasz!