Pielęgnacja mebli tapicerowanych w tkaninie welurowej

17-08-2021

Plusz i welur to bardzo stylowe tkaniny które w ostatnich czasach zyskały bardzo dużą popularność, są one bardzo stylowe i świetnie wpisują się przeróżne style w aranżacjach wnętrz. Komplet wypoczynkowy w tego rodzaju tkaninach będzie wspaniałym rozwiązaniem do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, glamour czy też angielskim. Jednak wiele osób boi się tapicerek welurowych i pluszowych, wszystko spowodowane jest strachem przed nieumiejętną pielęgnacja. W tym wpisie podpowiemy dbać i pielęgnować welury oraz pozostałe tkaniny miękkie.

              

Narożnik DELICE

 

A Więc jak dbać o tapicerkę welurową?

Wielu z nas myśli że to bardzo czasochłonne. Zapewniamy Cię że znając podstawowe zasady, dbanie o meble w miękkim obiciu nie będzie dla ciebie żadnym problemem.

Po pierwsze musisz pamiętać że szybka reakcja na plamy to podstawa. Każde powstałe zabrudzenie najlepiej usunąć tuż po jego pojawieniu się na naszym pięknym meblu. Dzięki szybkiej reakcji, plama nie zdąży przedrzeć się do głębszych warstw tapicerki.

 

Narożnik CABRIO

 

Jak czyścić tkaninę welurową?

Gdy na naszym meblu pojawią się plamy, w pierwszej kolejności powinniśmy spróbować je samą wodą. Wystarczy że delikatnie zwilżysz ściereczkę a następnie przetrzesz plamę. Dzięki tej mało inwazyjnej nie naruszymy struktury materiału. Pamiętaj też by nie używać zbyt dużej ilości wody, jej nadmiar nadmiar może prowadzić do rozwoju pleśni oraz wytworzenia się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Do plamy z którą nie możesz sobie poradzić dodaj trochę lekkiego detergentu. Lekkie zabrudzenia zniwelujemy przy pomocy roztworu przygotowanego z wody oraz kilku kropel płynu do naczyń lub wody z dodatkiem szarego mydła. Miksturą należy zwilżyć ściereczkę i ponownie delikatnie przetrzeć nią materiał.

Gdy jednak widzimy, że plama może sprawiać nam większe trudności, warto nałożyć na nią powstałą z z detergentu pianę i odczekać ok. 30 min. Jeżeli przytrafi nam się bardzo trudna plama do usunięcia, możemy spróbować usunąć ją usunąć za pomocą roztworowi przygotowanemu z wody oraz odrobiny denaturatu, ewentualnie amoniaku. Na jeden litr cieczy możemy dodać ok. jednej łyżki preparatu. W takiej mieszance należy zwilżyć ściereczkę i postępować tak samo, jak przy wcześniej wymienionych sposobach na pozbycie się plam z tapicerki welurowej lub pluszowej.

 

 

Sofa MONNALISA

 

 

Czasami po zastosowaniu wcześniejszych sposobów czyszczenia tapicerki, zobaczymy że czyszczone miejsce, znacznie różni się odcieniem od pozostałej części mebla. W tej sytuacji powinniśmy wyprać cały mebel. Dzięki temu wyrównamy jego koloryt.

Sofa MONTEGO

 

Pamiętaj o odkurzaniu

Regularne odkurzenie sprawi że tkanina pluszowa oraz welurowa będzie w niemal że w stanie idealnym każdego dnia. Boisz się że podczas odkurzania uszkodzisz tkaninę? Najlepiej użyj do tego miękka końcówkę do rury od odkurzacza. Przed przystąpieniem do odkurzania upewnij się że końcówka, którą będziesz czyścił mebel jest czysta. Postaraj się również zmniejszyć moc odkurzacza do minimum. Dzięki temu na tkaninie nie pojawią się zadrapania oraz zarysowania.

 

Sofa BELMONDO

Szczotkuj tapicerkę swojej sofy

Na powierzchni tkaniny pluszowej oraz welurowej można dostrzec delikatne włoski, są one podatne na zmianę swojej pozycji. Za każdym razem gdy wstajesz z kanapy postaraj się przywrócić tkaninę do jej pierwotnego ułożenia. Raz na tydzień warto wyszczotkować cały materiał. Do tego celu najlepiej sprawdzi manualna szczotka z miękkim włosiem.

Postępuj zgodnie z kierunkiem włosia

Czyszczenie zawsze powinno odbywać zgodnie z kierunkiem włosia. Podczas odkurzania, szczotkowania czy prania musimy po prostu kierować swoje ruchy w taki sam sposób, w jaki układają się włoski obicia. Ściereczką czy szczotką mamy więc wygładzać tkaninę, a nie “zadzierać” ją.

 

Narożnik DETROIT II