Wielkie usta w salonie

25-02-2017

Sofę w kształcie kobiecych ust wymyślił Salvador Dali, który umieścił ją na obrazie "Twarz Mae West, która może być używana jako surrealistyczne mieszkanie", namalowanym w latach 1934-35. Mae West była wówczas gwiazdą Hollywood, a kształt jej ust uważany był za idealny. Dali nie ograniczył się jedynie do obrazu, lecz również zaprojektował i wykonał 5 egzemplarzy sofy w kształcie ust, obijając ją gładką tkaniną w kolorze Shocking Pink (szokujący róż).

Do pomysłu hiszpańskiego malarza odwoływało się wielu projektantów, jednym z nich był Franco Audrito z nowojorskiego Studia 65. To on stworzył w 1970 roku najsłynniejszą dziś sofę-usta, nazwaną Bocca. Kształt mebla był nieco inny, gdyż zmienił się ideał kobiecej urody - tym razem wzór stanowiły usta innej hollywoodzkiej sexbomby - Marylin Monroe.


Bocca jest nadal produkowana: można ją spotkać w domach, muzeach i galeriach. Oryginalny mebel włoskiej firmy Gufram kosztuje ok. 8 tys. dolarów. W salonie Arpio możecie Państwo kupić Sofę Usta, inspirowaną tym słynnym projektem, w znacznie niższej cenie.

Sofa Usta